Muzeum Zagłębia w Będzinie to miejsce dotyczące historii oraz obecnych wydarzeń mających miejsce w tematyce sztuki. W skład kompleksu muzealnego wchodzi Zamek Królewski oraz Pałac Mieroszewskich, a w obu budynkach znajdują się zachowane artefakty opowiadające historię owego miejsca i miasta.
Odrobina historii
Zamek Królewski, swym wyglądem nie zachwyca dekoracyjnością charakterystyczną dla sztuki gotyckiej, bardziej sprawia wrażenie fortyfikacji obronnej, a swą jednolitą zwartą formą budowli która miała za zadanie w owym czasie stać na straży rejonu, by odstraszyć nieproszonych gości. Zamek został wzniesiony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego.
Pałac Mieroszewskich, jak się patrzy, od razu przypomina elegancki styl francuski. I to jest właściwe skojarzenie, gdyż na tym właśnie stylu wzorowano się gdy go wznoszono na życzenie szlachcica Kazimierza Mieroszewskiego na początku XVIII wieku. Pałac był kilkukrotnie przebudowywany.
Co dzisiaj zwiedzisz na Zamku i w Pałacu?
Zamek Królewski. W muzeum zamkowym na parterze kupisz wejściówkę, oraz zobaczysz wystawę pt.: “Z dziejów zamku i miasta”. Wychodząc na górę na kolejne piętra, na korytarzu możesz obejrzeć zbiory broni, zbroje oraz inne elementy mające funkcję obronną. Ostatnie, trzecie piętro zachowuje dokumenty historyczne i pamiątki po ważnych osobistościach, zobaczysz rownież makietę Zamku.
Wracając na sam dół, kiedy wyjdziesz na dziedziniec, kolejnym etapem do zwiedzania jest wieża. Z góry zobaczysz panoramę Będzina, a także więcej obiektów należących do Muzeum Zagłębia.
Pałac Mieroszewskich. Do Pałacu poprowadzi cię asfaltowa ścieżka pomiędzy wysokimi drzewami, a dalszym etapie przywita zadbany ogród. Podążając wokół niego dotrzesz do wejścia do Pałacu. W środku zobaczysz w szklanych ramach zdjęcia z życia Będzina. Po prawej stronie znajduje się kasa oraz kilka zebranych przedmiotów do oglądania. A w sali po lewej stronie znajduje się wystawa pt.:”W łużyckiej osadzie i średniowiecznym grodzie”, zawierająca próbę rekonstrukcji życia mieszkańców oraz przedmioty ich codziennego użytku. Na parterze zobaczysz również typową „Izbę Zagłębiowską”, z wieloma rzeczami, które towarzyszyły w życiu jej domowników.
Kolejnym etapem do zwiedzania jest piętro Pałacu, a tam pierwszy pokój to Sala Wodzów Antycznych, gdzie zobaczysz rzeźby i płaskorzeźby dawnych przywódców. Z tego miejsca wejdziesz do Sali Złotej a także do sali gdzie przedstawiane są wystawy czasowe.
Z Sali Wodzów Antycznych wejdziesz również do Sali Cyglera, obejrzysz Salę z Wnętrzami Stylowymi, a także zwiedzisz Salę Myśliwską i Salę Śmigielskiego.
Informacje na stronie internetowej
W skład Muzeum Zagłębia wchodzą również Podziemia Będzińskie, Dom Modlitwy “Mizrachi”, Mury Miejskie i Wzgórze Zamkowe.
Szczegółowo na temat zwiedzania, cennika oraz innych ważnych informacji dowiesz się ze strony internetowej Muzeum Zagłębia. Warto również zaglądnąć na stronę przed odwiedzeniem muzeum dlatego, że jest tam możliwość wirtualnego zwiedzenia miejsca, co jest ciekawą atrakcją i zachętą. Ze strony internetowej dowiesz się wielu ciekawostek i dzięki niej możesz dokładniej zaplanować swoją wycieczkę do tego kompleksu muzealnego.