Istnieją dwie różne tradycje smoków, europejska i azjatycka. Choć rozwijały się niezależnie, na przestrzeni wieków wpływały na siebie. Europejska czerpie ze źródeł mitologii greckiej i wschodniej, a także z tradycji ludowych innych części starego kontynentu. Mitologia wschodnia wywodzi się z Chin, a wpływ na nią miały zwłaszcza Korea i Japonia. Oprócz tego, że są niesamowitymi istotami mitologicznymi i fantastycznymi, mają też ciekawostki, które warto znać. Tutaj dowiesz się o nich więcej.

1. Pochodzenie smoków

Słowo smok pochodzi od greckiego δράκων (drákōn), co oznacza „wąż” lub „smok” i wywodzi się od czasownika δέρκομαι, który oznacza „wpatrywać się”. Nazwa ta świadczy o mocy, jaką według wierzeń miały te zwierzęta, które potrafiły hipnotyzować swoim spojrzeniem jak węże. Historycy przypuszczają, że wiara w realne istnienie smoków wynika z odkrycia kopalnych szczątków dinozaurów i pterozaurów, co doprowadziło naszych przodków do przekonania, że istniały prawdziwe smoki.

2. Ich części były przedmiotem handlu

Jedną z ciekawostek o smokach jest to, że w czasach wypraw krzyżowych części smoków można było kupić na rynkach Europy. W rzeczywistości jednak były to części krokodyla z Egiptu lub Arabii.

3. Smoki w chrześcijaństwie

Inne z pochodzeń smoków pojawia się w narracji chrześcijańskiej, a konkretnie w księdze Objawienia. W tych tekstach św. Jan podkreśla obecność smoka o siedmiu głowach i dziesięciu rogach. Oznaczał on zbliżający się koniec świata. W Nowym Testamencie, św. Jan nazywa szatana „wielkim smokiem” lub „wężem starodawnym”. Z tego wywodzi się tradycja uważania smoków za złe stworzenia. Później, w średniowieczu, ten mitologiczny byt reprezentował grzech, herezję, apostazję, a nawet diabła. Z tego powodu często widywano wizerunki świętych pokonujących smoka. Odwiedź Krainę Smoków w Łebie i dowiedz się więcej o historii i kulturze związanej ze smokami.

4. Czy smoki są złe czy dobre?

Jedną z ciekawych rzeczy dotyczących smoków, które czynią różnicę między tymi dwoma tradycjami jest to, że na Bliskim Wschodzie i w Europie istoty te reprezentują zło. Z kolei na Dalekim Wschodzie są to stworzenia dobroczynne i są zwiastunem szczęścia. We wczesnych mitologiach europejskich, bliskowschodnich i egipskich smoki były pożeraczami bogów. Ponieważ słońce było bogiem w wielu z tych kultur, smoki były związane z zaćmieniami. Te zwierzęta były przyczyną tego zjawiska, bo „zjadły” boga słońca lub księżyca.

5. Chiński smok jest mieszanką zwierząt

Chińskie smoki, w przeciwieństwie do europejskich wersji, składają się z różnych zwierząt. W tym sensie jest wynikiem połączenia części homara, jelenia, wielbłąda, psa, suma, lwa, węża, ryby i orła. Fakt łączenia kilku gatunków jest bardzo częstą cechą wśród istot magicznych. Innym z najbardziej wyrazistych przykładów jest jednorożec, który jest mieszanką konia, kozy i antylopy.