Jeśli planujemy wysłać dziecko na kurs baletu czy też tańca, to z pewnością dobranie charakterystycznego stroju wydaje się istotnym elementem. Tutaj przede wszystkim odpowiedzialność zawsze spoczywa na rodzicu, który w ten sposób jest w stanie dopasować określony strój, do charakteru samych zajęć. Na pewno dziecko w takim ubraniu, powinno czuć się komfortowo i mieć pełną swobodę ruchu. To wszystko wydaje się bardzo istotne i znaczące, zwłaszcza że element ten przekłada się na jakość wykonywanych ćwiczeń. W obecnych czasach bez problemu jesteśmy w stanie dostać zróżnicowane modele kostiumów dziecięcych, przeznaczonych nie tylko dla tańca, ale też i gimnastyki. Z pewnością w przypadku zajęć baletowych, lepiej jest postawić na elastyczne ubrania w postaci wygodnego body. Można powiedzieć, że mniejsze dzieci idealnie czują się właśnie w tego typu stroju, który nadaje się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z baletem.

Balet dla początkujących.

Samo ubranie nie powinno być aż nazbyt sztywne i przede wszystkim dobrze jest postawić w tym przypadku na miękkie materiały. Taki strój o wiele łatwiej się zakłada i nie ma ryzyka uszkodzenia materiału, nawet przy nieco większym szarpnięciu. Oczywiście kolorowa spódniczka baletowa, z pewnością wyróżnia się na tle wielu innych rozwiązań tego typu. Jest to nieodłączny element stroju, a sama spódnica wykonana jest najczęściej z tiulu. Jest przede wszystkim lekka i odpowiednio wiązana za pomocą elastycznej gumki. Do tego wszystkie należy pamiętać o tym, aby dziecko miały buty baletowe. Baletki muszą być dokładnie dopasowane, do nogi dziecka, a co za tym idzie materiał, z którego wykonane jest obuwie, również musi charakteryzować się miękkością. To istotna sprawa, ponieważ w trakcie nauki konkretnego układu tanecznego, swobodna praca stóp to podstawa. Z pewnością takie rozwiązanie, jest idealne dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę. Należy jednak pamiętać, że dziecko z czasem nauczy się pewnych układów i może kontynuować naukę, nawet po paru latach.

Bardziej zaawansowane zajęcia.

W takich przypadkach trzeba się liczyć z tym, że zmiana stroju do nauki baletu, będzie wymagana. Jest to zazwyczaj podyktowane faktem, że w starszych grupach, obowiązuje konkretna zasada, co do jednolitej formy takiego ubioru. W takich przypadkach nie należy już wykorzystać spódnicy wykonanej z tiulu, gdyż nie pasuje ona do zupełnie innych układów, gdzie niektóre ćwiczenia, są trenowane na podłodze. To właśnie dlatego pod tym względem szyfonowa spódnica może się okazać lepszym wyborem. Przede wszystkim jest ona bardziej wytrzymała na uszkodzenia, co sprawia, że posłuży ona dziecku, przez całą naukę baletu. W przypadku obuwia dobrze jest postawić na szpilki, gdyż z czasem starsza dziewczynka, musi nauczyć się korzystać z takiego obuwia.